”Kanske vore det läge för en kompromiss, KLT?”

Jag föreslog för ett tag sedan att bussarna skulle dirigeras om från att gå E22 förbi Påskallavik till att gå den genare ”gamla ” vägen, genom bland annat Klämma, Vånevik, Påskallavik till Emsfors.
Cirka fem minuter längre tid skulle det kosta, men på köpet ge en betjäning av 29 hållplatser. Detta borde vara i linje med policyn att betjäna så många som möjligt.
Jag blev inbjuden till ett möte i Högsby med kollektivtrafiknämnden. Jag fick presentera mitt förslag, men ingen deltagare kom med frågor eller kommentarer. Därefter avslogs mitt förslag. Inga egentliga argument mer än att det skulle påverka hela trafiksystemet och att Timmernabben och Pataholm skulle komma med liknande krav. Jag hade ingen talan nu, men hade kunnat kunde argumentera. Om bussarna startar fem minuter tidigare i Oskarshamn och returen till Oskarshamn kommer fem minuter senare skulle systemet inte påverkas alls. Om bussarna tar den genaste vägen och inte en omväg på E22, skulle det inte utgöra någon hjälp för argumentation om omväg över de vackra kustorterna.
Yttrandet som ligger till grund för avslaget ligger på nätet: Region Kalmar län – Kollektivtrafiknämnden protokoll 20250521. Där står bland annat: ”… hänsyn tagits till barnets bästa .. . barns behov av trygga …”
Flera med mig anser att hållplatserna vid E22 är otrevliga och riskabla på grund av ofta tät trafik med farter som ofta överstiger den lagliga. Ingen lämplig väntplats för lekfulla tonåringar med andra ord!
Vidare står det att trafiken över E22 är robust. Det var den inte när jag/vi skulle ta bussen till Kalmar. Den stannade inte och vi höll på att missa tåget till Göteborg. Men jag förstår svårigheten chauffören hade.
Det verkliga skälet till avslaget är däremot att KLT satsat stort på hållplatserna vid E22. Här har man lagt ned en massa pengar. Det kan man ju inte bara strunta i. Då får man ju erkänna en felplanering. Och fel gör man ju aldrig, eller hur?
Kanske vore det läge för en kompromiss, KLT?
Varannan tur går bussarna E22 – varannan tur gamla vägen. Kanske lite klurigt att konstruera, men man kan väl ta AI till hjälp.
Erik Forsmark
Source – Barometern OT

