Vecka 32 i bilder – se världen genom DN-fotografernas ögon

Hur ser tiden ut? Den här veckan väljer DN:s bildredaktör Petra Lindell ut fem fotografier som speglar Sverige och världen just nu. Här är bilder från vecka 32, 2026.

Sunita tappar vatten från en tankbil. Hon bor i en gränd utan rinnande vatten och är beroende av leveranser från tankbilen.

Dehli. Den bristfälliga avloppshanteringen i Delhi, och hela Indien, påverkar framför allt den fattiga delen av befolkningen. I slummen saknar en del hushåll avlopp helt, eller så fungerar det bristfälligt. Vatten rinner inte i ledningarna eller bara någon timme om dagen.

– Vattnet räcker inte för oss. Det är ett jättestort problem, särskilt på sommaren, säger Sunita.

Se reportaget: Delhis heliga flod ett skumbad av gifter

”Jag gillar mina laster, i sommar blir det fler!”, säger Assia Dahir.

Stockholm. I höst programleder Assia Dahir den nya säsongen av SVT:s humorprogram ”Invandrare för svenskar”, eller ”IFS”. Innan dess vill hon njuta av den svenska korta sommaren med ballkonghäng och Simona Ahrnstedts böcker.

Se reportaget: Assia Dahir: ”Jag vill bli 100 och få brev av kungen”

Manskapet i en Puma-stridsvagn kommunicerar via radio.

Pabrade. Militärövningen Freedom Shield i Litauen är en internationell övning. Men av 2 900 soldater är 80 procent tyska. I fjol grundade Tyskland en brigad i Litauen. Det var den första tyska brigaden som inrättats utomlands sedan andra världskriget.

Se reportaget: Tyskt pansar ska försvara Litauen mot Ryssland

Ann-Mari Lindblom säger att hon hört att en av hennes vänner nekats en operationsresa utifrån åldern. ”Jag rekommenderar alla som får åka att göra det. Det blev jättebra. Jag vill tacka dem som opererade mig”, säger hon.

Jörn. Bara en vecka före sin 90-årsdag reste Ann-Mari Lindblom med flyg till Stockholm för en knäoperation. Hon har artros. Smärtan hade tilltagit efter att hon halkat på en bro. Hon valde att åberopa vårdgarantin: max 90 dagar från beslut till operation. Regionerna i norr skickar patienter söderut för hundratals miljoner – för att försöka korta långa köer.

Se reportaget: Ann-Mari reste 80 mil för sin knäoperation

Se fler Veckans bilder

Source – DAGENS NYHETER