Trump: Ukraina och Ryssland stoppar attacker

Trump hävdar att ökade dieselpriser i världen är Ukrainas fel. 

Nu meddelar han att Ukraina har kommit överens med Ryssland om att stoppa attacker mot energiinfrastruktur.

Senaste nyhetsklippen från Expressen.

Donald Trump uppger att Ukraina och Ryssland avbryter attacker.

Foto: MARK HUMPHREY/AP/TT

Zelenskyj har anklagats för att vara boven till högre dieselpriser.

Foto: Christine Olsson/TT

Ryssland har inte uttalat sig om Trumps påstående stämmer.

Foto: ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN/POOL

President Donald Trump har uppmanat Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att sluta attackera ryska energianläggningar. 

– Han måste sluta slå ut dieseln i Ryssland, det orsakar en brist. Låt honom angripa andra mål, sa Trump när han besökte Irland. 

Han hävdar att det ökade dieselpriset i världen är en konsekvens av Ukrainakriget – snarare än stoppet i Hormuzsundet och kriget i Iran. 

– Det här görs inte av Mellanöstern. Det här beror på det som händer mellan Ryssland och Ukraina, sa han då. 

Stoppar attacker

Nu meddelar han att Ukraina och Ryssland har kommit överens om en vapenvila för energiinfrastruktur. På Truth Social uppger han att länderna avbryter sina attacker. 

”Ukraina har gått med på att inte slå mot ryska energimål. Ryssland har gått med på att göra detsamma! Uppgången i världens dieselpriser beror främst på kriget mellan Ryssland och Ukraina, inte på Iran”, skriver Trump. 

Det finns ännu inga uttalanden från varken Ryssland eller Ukraina om Trumps uttalande. 

Source – Expressen News