Israel kräver att saudierna utlämnar piloten
I Israel fortsätter utredningen efter onsdagens misstänkta attentatsförsök ombord på ett Flydubaiplan från Dubai till Tel Aviv.
Israeliska utredare misstänker att andrepiloten försökte krascha flygplanet som störtdök 5 000 meter. Den utpekade, som har omanskt medborgarskap, ska ha knivhuggit sin kollega inne i cockpiten, men kunde övermannas av passagerare.
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu säger på torsdagen till Fox News att man vet att piloten genomgick en ”islamistisk indoktrinering”. Samtidigt tros han enligt premiärministern ha agerat ensam och varit självmordsbenägen.
– Men återigen vill jag inte dra några slutgiltiga slutsatser ännu. Det är dock de indikationer vi har i nuläget.
Netanyahu säger i intervjun med tv-kanalen att han snart kommer kunna säga om det finns en koppling till Iran, men något sådant har inte bekräftats av israeliska myndigheter, skriver Reuters.

Israels nationella säkerhetsminister Itamar Ben-Gvir har begärt att mannen ska utlämnas från Saudiarabien. Länderna saknar dock diplomatiska förbindelser.
– Någon som planerade att krascha att ett plan och mörda 180 israeler borde bli utlämnad till Israel och betala det högsta priset här, säger han enligt The Times of Israel.
Andrepiloten, som fördes till sjukhus efter landningen, har förhörts av saudiska utredare. En israelisk utredare säger till Reuters att Saudiarabien inte har delat tillräckligt med information. Gulfstaten har enligt nyhetsbyrån inte gjort några utlåtanden kring sin utredning.
Israel har däremot diplomatiska relationer med Förenade arabemiraten, dit Netanyahu hoppas att den misstänkte kan föras. Men länderna har inte något utlämningsavtal, skriver The Times of Israel.
Händelsen inträffar en vecka före årsdagen av 7 oktober-attacken och några veckor före valet i Israel.
Netanyahu ligger under i mätningarna och hoppas kunna utnyttja händelsen för politisk vinning, skriver The Times of Israel i en analys.
”Budskapet är att bara han kan garantera landets säkerhet i en kaotisk och hotfull situation”.
Oppositionen anklagar premiärministerns regering för underlåtelser i säkerheten. Medborgare från Oman ska egentligen inte kunna flyga till Israel, skriver The Washington Post. Det är också oklart hur andrepiloten fick med sig vapen ombord.
Läs mer:
Flygplan till Israel störtdök: ”En jihadistisk terrorattack”
Rörmokaren Hayoun hyllas som hjälte i flygplansdramatiken: ”Gjorde som på teve”
Source – DAGENS NYHETER

