Jon Ragnar fick ett ovanligt bett: ”Intensiv smärta”

Uppdaterad 19 jul 2026 kl 13.04Publicerad 19 jul 2026 kl 12.35

Aj!

När Jon Ragnar Skotte klippte gräset kände han ett skarpt bett i fotleden – från en ovanlig insekt.

– Sen fick jag en stor, stor blåsa med vätska i, säger han.

Foto: Privat

Jon Ragnar Skotte vid sin stuga i östra Norge.

Foto: John Terje Pedersen / Dagbladet

Insekten som bet Jon Ragnar.

Foto: Privat

ARTIKELN I KORTHET

Jon Ragnar blev biten av en insekt vid sin stuga i norska Akershus.

Bettet gav intensiv smärta, extrem klåda och en stor vätskefylld blåsa.

Det visade sig vara en rovskinnbagge som bitit honom.

Forskare säger att insekten sällan biter människor och att fallet är ovanligt.

Norske Jon Ragnar Skotte var ute på sin stugtomt i Akershus i östra Norge på söndagen.

Då stack det till i fotleden.

– Jag kände direkt en intensiv smärta. Eftersom det gjorde så ont trodde jag först att det var en geting, säger han.

Jon Ragnar är allergisk mot getingar och berättar att han hann bli lite orolig.

– Men då tittar jag ner på benet och ser att det är en liten insekt. Då slår jag till den med handflatan och tar tag i den så jag ska kunna fota den.

Det lilla krypet hade lyckats bita honom två gånger. Och bettet utvecklades snabbt.

– Den intensiva smärtan övergick till väldigt stark klåda. Det kliade helt galet hela natten. Sen fick jag en stor, stor blåsa med vätska i, säger Jon Ragnar.

En knapp vecka har gått sedan bettet.

Foto: Jon Terje Pedersen / Dagbladet

Rovskinnbaggen som bet Jon Ragnar.

Foto: Privat

Experten: ”Aldrig hört talas om bett”

Han bestämde sig för att lägga ut en bild på insekten på Facebook för att se om någon kunde identifiera den – vilket han tidigare berättat till norska Dagbladet.

– Massor av folk svarade. Och så var det en som var ganska snabb och lade upp en bild på vad han trodde att det var, säger Jon Ragnar.

Det visade sig att det var en rovskinnbagge. Vilket Bjørn Arne Rukke, skadedjurforskare vid norska Folkhälsomyndigheten, bekräftar för Dagbladet.

Enligt Rukke kan den använda sin snabel som en försvarsmekanism om den känner sig hotad. Det är däremot ovanligt att de biter människor.

– Man kan få en reaktion på sticket, men de som finns i Norge är inte farliga. Vanligtvis går det över inom några timmar, säger han till tidningen.

Anders Endrestøl, insektsforskare vid Norska institutet för naturforskning, uppger att det finns åtta olika typer av skinnbaggar i landet.

– Jag tror inte att jag någonsin har hört talas om att de har stuckit människor tidigare, säger han till Dagbladet. 

I Sverige finns det ett tiotal olika rovskinnbaggar, enligt SLU. Deras bett är inte farliga för människor.

Trots bettet är Jon Ragnar inte rädd för att gå ut i gräset i sandaler.

Foto: John Terje Pedersen / Dagbladet

”Lever som vanligt”

Jon Ragnar berättar att han är utbildad sjuksköterska och vet hur man hanterar infektioner som dessa. Annars skulle han kanske ha övervägt att åka till akuten.

Han punkterade blåsan och applicerade desinfektionsmedel innan han plåstrade om sig.

– Det gäller att undvika att klia på den, även om det är frestande, säger Jon Ragnar.

I dag är bettet kli- och smärtfritt.

Är du rädd för att gå ut i gräset nu?

– Nej, nej, nej, nej. Jag lever som vanligt, så jag hoppas inte att folk blir rädda för att vistas i naturen efter det här, säger han och skrattar.

Source – Expressen News