Presidentkandidaterna vill förlänga rösttiden i Brasilien

Uppdaterad 25 okt 2026 kl 21.07Publicerad 25 okt 2026 kl 20.54

Valet i Brasilien ser ut att bli jämnt.

Nu har båda presidentkandidaterna vänt sig till domstol i sista stund – för att förlänga vallokalernas öppettider.

– Demokrati måste vinna, säger Lula da Silva.

Senaste nyhetsklippen från Expressen.

Lula da Silva röstar under söndagen.

Foto: XINHUA / STELLA PICTURES

Utmanaren Flávio Bolsonaro.

Foto: ERALDO PERES/AP/TT

I början av oktober hölls en första omgång i det brasilianska presidentvalet, som står mellan den sittande presidenten Luiz Inácio Lula da Silva och utmanaren Flávio Bolsonaro.

Då fick ingen av dem över 50 procent av rösterna – och på söndagen hålls därför en ny omgång.

Valet beskrivs som ovanligt jämnt, och enligt en ny opinionsundersökning har kandidaterna 50 procent vardera av väljarnas stöd.

Lula da Silvas vädjan: Vänta

Vallokalerna ska stänga klockan 21, svensk tid, men en dryg timme före det gick Lula da Silva ut med att han vill att öppettiderna förlängs i bland annat Salvador och São Paulo. Detta efter att kollektivtrafiken i båda städerna ska ha störts, med bussar som tagits ut trafik, så att väljare inte har kunnat ta sig fram till vallokalerna.

– Vi vill ha ett ärligt val där alla har rätt att rösta, säger presidenten enligt BBC.

Han ber också väljarna att ”inte ge upp”.

– Vänta, och rösta, för demokrati måste vinna.

Ordföranden i Brasiliens valdomstol, Kassio Nunes Marques, ska ha sagt att man tittar på uppgifterna.

Samtidigt har Bolsonaro bett om extra tid i tre delstater på grund av dåligt väder, skriver Reuters. 

Enligt nyhetsbyrån vill de båda kandidaterna att öppettiderna förlängs med två timmar.

Source – Expressen News