Trumps drag i slutspurten: ”Får det att verka desperat”

Det drar ihop sig inför mellanårsvalet i USA och just nu pekar så gott som alla mätningar på att Republikanerna förlorar makten i representanthuset.

President Donald Trump står själv inte på valsedeln, men trots det har han gjort det här till ett val om sig själv.

Presidenten verkar inte tveka inför att agera för att förändra utgången. Bara under den senaste veckan har han tagit till nya medel.

– Trump gör många saker som ingen har gjort förut i amerikansk politik. Han är en normbrytare på många sätt, något som har karaktäriserat hela hans politiska karriär, säger Dag Blanck, seniorprofessor i nordamerikastudier vid Uppsala universitet.

I fredags lämnade Trumps administration in en stämningsansökan mot delstaten Alaska för att förhindra att Republikanernas kandidat Dan Sullivan förlorar valet.

På valsedeln i Alaska står förutom senatorn Dan Sullivan och demokraten Mary Peltola också en Daniel J Sullivan. Den senare ställer upp som oberoende och har sagt att han gör det på eget bevåg. Men Republikanerna med Trump i spetsen hävdar att Demokraterna ligger bakom kandideringen i syfte att förvilla väljarna.

Om Dan Sullivan inte vinner senatsvalet i Alaska kommer Donad Trump på de grunderna att stämma delstaten.

– Den federala regeringen och presidenten ska inte lägga sig i valen. Det är något som sköts av delstaterna. Men Donald Trump kan inte förlika sig med det, vilket gör att en sådan stämning bryter mor reglerna, säger Dag Blanck.

Republikanen Vivek Ramaswamy har fått motta hård kritik för en kampanjfilm där han attackerar sin motståndare.

I Ohio har samtidigt en republikansk valfilm blivit för mycket även för det egna partiet. Den demokratiska kandidaten Amy Acton, som anklagat sin styvfar för våldtäkt, kallas i republikanen Vivek Ramaswamys kampanjfilm för lögnare av sin egen mor. Ramaswamy står fast vid filmen – och får medhåll från Donald Trump. De som kritiserar den borde ”sluta gnälla”, har presidenten sagt.

– Det är exceptionellt. Många republikaner har reagerat väldigt skarpt på det här – att den går för långt, säger Dag Blanck.

Särskilt i valet om representanthuset pekar opinionsundersökningar på ett dåligt resultat för Republikanerna. I senatsvalet är det desto jämnare. Just därför har senatsvalen i delstater som Ohio, Maine och Texas, där utgången är oviss, hamnat i fokus.

Dag Blanck är seniorprofessor i Nordamerikastudier vid Uppsala Universitet.

Statsvetaren Emma Ricknell, på Linnéuniversitetet, säger att läget är kritiskt för Republikanerna. Hon frågar sig om det är smart att låta Donald Trump ta så mycket plats i de lokala valen – särskilt då presidenten tampas med usla förtroendesiffror.

– Donald Trump tar upp ofantligt mycket plats och trycker undan de kandidater som faktiskt behöver synas. Han äter upp mycket av den uppmärksamheten som partiet vill ha, säger Ricknell.

Hon menar att kandidaterna har goda möjligheter att bygga upp egna kampanjer och bli starka på delstatsnivå. Att Donald Trump engagerar sig är inte nödvändigtvis till någon hjälp.

– Han får det att verka väldigt desperat, säger hon.

Läs mer:

Trump om skandalfilmen: Fortsätt att använda den

Ingmar Nevéus: Kan Trump ogiltigförklara valet om han inte gillar resultatet?

Source – DAGENS NYHETER