Trumps nya utspel: Ge mig Nobelpriset

På fredag kommer Nobels fredspris att delas ut i Oslo. Nu förklarar Trump återigen varför han förtjänar det.

– Jag har kanske förhindrat att världen utplånas helt, eftersom Iran aldrig kommer att få ett kärnvapen, säger Trump på onsdagen.

– Oavsett om jag får det eller inte har jag gjort mer än någon annan, och jag tror det hade varit ett stort misslyckade för dem att inte ge mig det. De har ett rykte av att inte ge det till personer som mig.

Förra årets pristagare, den venezuelanske oppositionspolitikern María Corina Machado, tillägnade Trumps priset och gav honom medaljen. Fyra amerikanska presidenter har tidigare fått Nobels fredspris: Theodore Roosevelt (1906), Woodrow Wilson (1919), Jimmy Carter (2002) och Barack Obama (2009).

– Obama fick det och han gjorde ingenting. Han vet inte ens varför han fick det, säger Trump. 

På fredag kommer Nobels fredspris att delas ut i Oslo. Nu förklarar Trump återigen varför han förtjänar det.

– Jag har kanske förhindrat att världen utplånas helt, eftersom Iran aldrig kommer att få ett kärnvapen, säger Trump på onsdagen.

– Oavsett om jag får det eller inte har jag gjort mer än någon annan, och jag tror det hade varit ett stort misslyckade för dem att inte ge mig det. De har ett rykte av att inte ge det till personer som mig.

Förra årets pristagare, den venezuelanske oppositionspolitikern María Corina Machado, tillägnade Trumps priset och gav honom medaljen. Fyra amerikanska presidenter har tidigare fått Nobels fredspris: Theodore Roosevelt (1906), Woodrow Wilson (1919), Jimmy Carter (2002) och Barack Obama (2009).

– Obama fick det och han gjorde ingenting. Han vet inte ens varför han fick det, säger Trump. 

Den man i 50-årsåldern som misstänks ha knivhuggit en kvinna till döds utanför en matbutik i Malmö har anhållits, meddelar polisen.

Attacken inträffade på Bellevuegården strax efter klockan 10 på onsdagsförmiddagen. Kvinnan, som också var i 50-årsåldern, fördes till sjukhus men avled senare av sina skador.

En kvinna har blivit påkörd av en buss vid Vaksala torg i Uppsala.

Olyckan inträffade i korsningen Salagatan och Vaksalagatan vid 17.30-tiden på onsdagen.

Kvinnan har förts med ambulans till sjukhus. Hennes skadeläge är oklart.

Polisen kommer att upprätta en anmälan för att utreda orsaken till olyckan.

Gymnastiktränaren hade över tusen övergreppsbilder på barn i sin ägo, där över 400 bedömdes som särskilt hänsynslösa. Nu döms han, enligt GP.

– Jag har ett porrmissbruk i grund och botten. Som är omfattande, säger mannen i förhör.

Mannen kunde gripas i juni förra året efter att svensk polis fått tips från NCMEC, National Center for Missing and Exploited children. 

Han hade via meddelandeappen Kik delat en barnpornografisk film och en bild, båda klassades som särskilt hänsynslösa. Mannen döms för två fall av barnpornografibrott till villkorlig dom och 50 dagsböter om 630 kronor, det vill säga 31 500 kronor, skriver GP.

Brotten är inte kopplade till jobbet som gymnastiktränare.

Moderaternas podd ”Ring statsministern” har nominerats till Guldörat, skriver partiet i ett pressmeddelande. Podden har publicerats i ljud- och videoformat och nått över tio miljoner visningar i sociala medier. Man har tagit emot nära 2 800 samtal och mejl från lyssnare i hela landet. 

”Det gör mig naturligtvis glad att höra! Det har varit väldigt roligt att göra den och framförallt inspirerande att få samtala med så många engagerade och nyfikna människor om så många olika politiska frågor. Stort tack till alla lyssnare och lika stort tack för alla samtal”, säger Ulf Kristersson i en kommentar till Expressen. 

Guldörat är radio- och poddbranschens årliga pris, med ett 20-tal olika priskategorier. Galan hålls på Dramaten den 20 oktober. 

Möbeljätten Ikea genomför en omorganisation som medför varsel på två orter. Ett 60-tal tjänster riskerar att bli övertaliga hos Ikea i Älmhult enligt ett varsel. Varslet är ett resultat av en flytt av godsflöde från distributionscentret i Älmhult till motsvarande center i Torsvik, skriver möbeljätten i ett pressmeddelande. Ett varsel läggs även hos Ikea i Uppsala, där koncernen ser en övertalighet på 15 tjänster på tjänstemannasidan. Samtidigt ska 25–30 medarbetare rekryteras i Uppsala för kundmöten och försäljning. Ikea lanserar även ett nytt varuhusformat som ska etableras i ett tiotal svenska städer kommande tre år. Syftet är att göra det enklare för fler kunder att besöka Ikeabutiker, enligt Sara del Fabbro, landschef för Ikea Sverige.

(TT)

EU har under dagen haft ett krismöte med anledning av det misstänkta pestutbrottet i Ryssland.

”Informationsbristen från Ryssland gör att vi fortfarande famlar i mörkret om hur allvarligt läget är”, skriver S-parlamentarikern Heléne Fritzon i en kommentar till Expressen.

Hon anser att EU snabbt behöver få information från Världshäsloorganisationen WHO för att kunna vidta åtgärder och säkerställa beredskapen, exempelvis när det gäller lager av antibiotika.

”Folk är oroliga och det skrivs mycket om situationen på sociala medier. Så länge vi inte har information riskerar tomrummet fyllas av desinformation”, fortsätter Fritzon.

Tidigare på onsdagen krävde WHO:s generaldirektör Tedros Adhanom Ghebreyesus besked från ryska myndigheter om vad som ligger bakom sjukdomsfallen och vilka smittskyddsåtgärder som har satts in. 

Uppladdad bild

FOTO: SMHI

SMHI har utfärdat en gul varning för snöfall i Norra Värmland, Dalarna väster om Siljan och södra Jämtlands län.

”Från torsdag morgon regn som övergår i snö eller blötsnö. Tidvis kan det bli ymnigt och ge trafikproblem som nedsatt sikt.” skriver SMHI. I och med snöfallet blir det även blåsigt med hårda vindbyar.

Varningen gäller från klockan 9 till klockan 23 på torsdagen. 

En man i 35-årsåldern döms av Stockholms tingsrätt för grov mordbrand och skadegörelse till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning. 

I april i år anlade han en brand vid tunnelbanan Hornstull Norra och några dagar senare satte han eld på en bil på Stora Essingen i Stockholm. 

Mannen, som förnekar brott, döms också att betala över 400 000 kronor i skadestånd. 

Stora Essingen drabbades i våras av fem anlagda bränder på lika många dygn – men den nu dömde mannen åtalades alltså bara för två av brotten. 

Uppladdad bild

Foto: ACTION PRESS / STELLA PICTURES

Norges drottning Mette-Marit kommer inte att ha ett officiellt program förrän nästa sommar.  Det meddelade norska hovet i ett pressmeddelande.

”Hennes Majestät Drottningen är fortfarande i rehabilitering efter sin lungtransplantation och kommer inledningsvis inte att ha något officiellt program förrän nästa sommar”, uppger hovet.

Drottning Sonja kommer att fortsätta utföra officiella uppdrag där hon representerar kungahuset.

Efter ryska medieuppgifter om att en ny laboratorieanställd i Ryssland har insjuknat i lunginflammation med okänd orsak kräver Världshälsoorganisationen  WHO svar. 

Tedros Adhanom Ghebreyesus, generaldirektör för WHO i Genève skriver på X att organisationen kräver besked från ryska myndigheter om vad som ligger bakom sjukdomsfallen och vilka smittskyddsåtgärder som har satts in. 

”Ett snabbt, fullständigt och transparent informationsutbyte enligt de internationella hälsoreglerna är avgörande för att klargöra motstridiga rapporter och möjliggöra en korrekt bedömning av potentiella folkhälsorisker.” skriver  Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Beskedet kommer efter att en person har dött och runt 200 personer satts karantän i ryska Sibirien efter ett misstänkt utbrott av lungpest. 

En del medier har med hänvisning till icke namngivna “ryska medier” rapporterat att en andra person i Sibirien har dött, men Reuters hittar inte källan till nyheten eller bevis för påståendet.

Ryssland uppgav på tisdagen att ingen av personerna som haft kontakt med den avlidne har konstaterats smittad av pest.

En cyklist har blivit påkörd av en bil vid E14 i Åre, rapporterar P4 Jämtland. Bilen ska ha hamnat i diket efter olyckan. Ambulans, räddningstjänst och ambulanshelikopter är larmade till platsen. Skadeläget på de inblandade är oklart.

En knivattack inträffade på en yrkesskola i Polen på onsdagsförmiddagen, rapporterar den polska radiokanalen RFM FM. Minst nio personer skadades, varav två ska vårdas med allvarliga skador. Merparten av de skadade är elever, men det ska även vara en lärare. Den misstänkte gärningspersonen, som är elev på skolan, flydde först men kunde sedan gripas av polis.

En kvinna har blivit knivhuggen utomhus vid en matbutik i Malmö, enligt TV4. En polisinsats pågår just nu på platsen.

– Polisen är på plats. Vi har flera resurser på plats som jobbar med ett grovt brott. Vi har frihetsberövat en person, säger Tamara Funetes på polisen till Expressen. 

Gärningsmannen greps av privatpersoner, enligt TV4.

Enligt polisen är det ingen fara för allmänheten.  En person har förts till sjukhus med ambulans. 

Den man som sköts av polis vid Slottet i Stockholm på tisdagen har nu anhållits. Han misstänks för grovt hot mot tjänsteman och grovt brott mot knivlagen. Ett längre förhör kommer att hållas med mannen senare, enligt polisen.

Enligt Expressens uppgifter hade mannen först, beväpnad med kniv, gått fram till den kungliga högvakten – och bett om att få bli skjuten. Han sköts i benet av polis och fick föras till sjukhus.

Läs mer här

Det blev ett underskott på 23 miljarder kronor i statens betalningar i september.

Det var dock något mindre än prognosen på 34,6 miljarder, enligt Riksgälden.

Det primära saldot – nettot av statens primära utgifter och inkomster – blev 12,7 miljarder högre än prognosen, enligt myndigheten.

”Skatteinkomsterna var cirka 5 miljarder kronor högre än beräknat. Utgifterna var dessutom lägre för flera myndigheter”, skriver Riksgälden.

Statsskulden uppgick i slutet av september till 1 279 miljarder kronor.

(TT)

Den knivbeväpnade man som sköts av polis utanför Kungliga slottet i Stockholm har ännu inte kunnat höras, uppger polisen.

Polisen sköt den knivbeväpnade utåtagerande mannen på tisdagskvällen. Mannen uppgavs på tisdagen vara allvarligt men inte livshotande skadad.

På onsdagsmorgonen säger polisens presstalesperson Anders Bryngelsson att han inte har några nya uppgifter om händelsen.

Det har inte gått att hålla förhör med personen ännu och därför är personen inte delgiven misstanke. Jag kan inte göra någon bedömning av skadeläget utan kan bara konstatera att det inte gått att hålla något förhör med honom ännu, säger Bryngelsson.

En förundersökning om grovt hot mot tjänsteman och grovt brott mot knivlagen har inletts. 

(TT)

En man ska ha misshandlats av tre personer i Göteborg på tisdagskvällen. Under misshandeln ska mannen ha ramlat till marken och där fortsatt bli slagen och sparkad. En kvinna ska ha försökt gå emellan och avbryta, varpå även hon blev slagen. Mannen fördes till sjukhus med oklara skador. Tre misstänkta personer kunde senare gripas och är nu misstänkta för grov misshandel.

Minst två personer har dödats i israeliska angrepp mot Gaza, uppger palestinska hälsomyndigheter. Attackerna sker på årsdagen för Hamas terrordåd den 7 oktober 2023.

Högljudda smällar från Gazaremsan hördes över gränsen till Israel och platsen för musikfestivalen Nova, där människor samlats på onsdagsmorgonen för att sörja offren i terrorattacken för tre år sedan, rapporterar AFP.

Israeliska styrkor har dödat mer än 1 400 personer på Gazaremsan sedan vapenvilan inleddes i oktober förra året, enligt Gazas hälsodepartement, som står under Hamas ledning och vars siffror generellt anses tillförlitliga av FN.

(TT)

En flygplats i Aden i Jemen har anfallits av den Iranstödda Huthirörelsen, uppger regeringsstyrda medier enligt AFP.

Robotar och drönare ska ha använts i de påstådda anfallen mot flygplatsen natten mot onsdagen, svensk tid.

Tidigare under natten uppgav Saudiarabien att man skjutit ned en robot norr om Riyad, som man hävdar avfyrats av huthierna.

En skör vapenvila mellan Huthirörelsen och Jemens internationellt erkända regering, som stöttas militärt av Saudiarabien, föll samman i juli. Landets inbördeskrig har pågått i över ett årtionde.

(TT)

Source – Expressen News